YARIYIL TATİLİNDE ÇOCUĞUNUZ İÇİN 7 ETKİNLİK ÖNERİSİ

 

GülçinAşkınÇetin

GülçinAşkınÇetin

Yarıyıl tatilinin başlamasına sayılı günler kala çocukları heyecan, ebeveynleri ise telaş sardı. Çocuklarının yarıyıl tatilini hem eğlenerek hem de verimli bir şekilde geçirmesini isteyen aileler planlar yapmaya başladı. Ancak var olan çok seçenek arasından güvenilir ve eğitici olanı bulmak zor. ERA Okulları Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, bu konuda ailelerin yardımına koşuyor. Çetin, çocukların yarıyıl tatilini en verimli şekilde geçirebilmesi için 7 etkinlik öneriyor.

Yarıyıl tatili yaklaşırken bir yandan da ailecek zaman geçirmenin heyecanı da yaklaşıyor. Ebeveyn ve çocukların birlikte, keyifli ve kaliteli zaman geçirmeleri için karşılıklı etkileşim ve ortak bir aktiviteyi paylaşmasının önemini vurgulayan ERA Okulları Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin çocukların dünyasına dahil olmanın aile içi iletişimi kuvvetlendireceğini belirterek yarıyıl tatilinde yer alan 7 aktivite önerdi.

Akbank Sanat’ta atölye çalışmalarına katılın!

Akbank Sanat’ta yarıyıl tatiline özel pek çok etkinlik var. 6-14 yaş arası çocuklar için hazırlanan “Sihirli Sanat Kolyemi Kendim Yaptım”da çocuklar, ünlü tabloların detaylarını kendi yorumlarıyla resmediyor ve bunlar birer kolyeye dönüştürülüyor. “Selfie Çiziyorum” atölyesindeyse ayna karşısında farklı ruh hallerinin yüzlerine nasıl yansıdığını deneyimleyerek kağıda aktarıyorlar.

Atölye ücretleri 10 TL.

Tel: 0212 245 12 28

 

Karanlıkta Diyalog sergisi ile empati duygusunu geliştirin!

Dünyada 135 kentte 8 milyondan fazla kişinin deneyimlediği “Karanlıkta Diyalog Sergisi”, çocuğunuzun engelli kişilere karşı empati duygusunu geliştirmesini sağlayacak. Turkcell Diyalog Müzesi’nde ücretsiz görülebilecek sergide görme engelli rehberler ziyaretçilerin karanlık bir ortamda sadece dokunarak, koklayarak ve duyarak farklı biçimde çevresini deneyimlemesini sağlıyor.

Tel: 0212 272 66 44

İstanbul Modern atölyelerinde sanatı görmeyi öğretin!

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde 7-10 yaş arası çocuklar için düzenlenen “Bak-Gör Atölyesi” keyifli ve sanatsal bir etkinlik. Program, beş duyumuzdan görme duyusuna odaklanıyor. Görmenin nasıl gerçekleştiğine, onu nelerin etkilediğine, durduğumuz baktığımız yere ve kullandığımız araçlara göre değişen görme tecrübesinin nasıl olacağına ilişkin deneyimler kazandırıyor. Çocuklar görmek ve bakmak arasındaki ince çizgiyi sanat çalışmaları aracılığıyla keşfediyor.

Atölye ücreti 30 TL.

Tel: 0212 334 73 00

 

Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı’nda okumayı sevdirin!

Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı, çocuğunuzla birlikte gidip oyun oynayıp, kitap okuyabileceğiniz ilginç bir yer. Çocukların benzer yaş gruplarından birçok çocukla sosyalleşip bağ kurabileceği, yaratıcı kitap okumaları, sanat aktiviteleri ve deneylerle hayal gücünün gelişebileceği ev konforunda bir mekan.

Tel: 0212 230 56 14

 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde tahta oyuncaklar boyasın!

Hem çocukların hem de büyüklerin çok sevdiği İstanbul Oyuncak Müzesi’nde gerçekleştirilen “Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi”nde iki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar boyanıyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken hem yaratıcılıklarını geliştiriyor hem de çok eğleniyorlar.

Atölye ücreti 10-45 TL.

Tel: 0216 359 45 50

 

Maker araçları ile projeler ürettirin!

Çocuklara yeni nesil üretim araçlarını ve üretme kültürünü öğreten Maker Çocuk’ta yarıyıl tatilinde pek çok etkinlik var. 11-14 yaş grubu çocuklar için hazırlanan programda iki farklı kategoride çocuklar maker hareketinin temel araçlarını öğrenecek. Sabah 11:00-13:00 saatleri arasında “Kodlama” kategorisinde ComputerCraft ile Minecraft oyunu içinde bilgisayarlar, kaplumbağalar kurmayı ve Luaprogramlama dili kullanarak onlar için programlar oluşturmayı öğrenecekler. Öğlen 14:00-16:00 saatleri arasında ise “Arduino Proje” kategorisinde Arduino ile ışığı takip eden bir güneş paneli yapacaklar.

Tüm gün ücreti 649 TL.

Tel: 0552 205 81 25

 

Sinemaya gitmeyi unutmayın!

Hangi çocuk sinemayı ve tabii ki çizgi filmi sevmez ki… Yarıyıl tatili ise bunun için biçilmiş kaftan. Bu sene yarıyıl tatili döneminde çocukların ilgisini çekecek pek çok film de vizyona giriyor. Küçük yaş çocuklar için ünlü animasyon kahraman Pepee’nin “Pepee:Birlik Zamanı” filmi ilgi çekici olacaktır. Maceracı çocuklar içinse yine bir animasyon film olan “Moana” vizyonda olacak. Bir köpeğin başrolde olduğu “Can Dostum” ise, çocukların hayvan dostlarımızla olan ilişkisini pekiştirmek için keyifli olacaktır.

 

ERA Okulları olarak tüm ailelere keyifli, bol eğlenceli ve verimli bir yarıyıl tatili geçirmelerini dileriz.

Bu Ay Lösev İçin Bir Aradayız!
ERA Okulları

ERA Okulları

ERA Okulları olarak Lösev aracılığı ile tedavi gören lösemili ve kan hastası çocuklara destek olmak için, vakfa gelir amacı ile sürdürdüğümüz Lösev hediyelik eşya standı, 3.yılında yine desteğe ihtiyacı olan çocuklar için tüm kampüslerimizi dolaşacak.

Lösev  annelerinin el emeği olan ürünlerin satışlarından elde edilen tüm gelir çocukların eğitim ve sağlık masraflarını karşılamak için kullanılıyor. ERA Ailesi olarak ayın değeri olan Dürüstlük ve Sorumluluk ayı çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

ERA OKULLARI ÖĞRENCİLERİ LAZCA ÖLMESİN DİYE ŞARKILAR SÖYLEYECEK
img-20170105-wa0023-2

ERA Okulları öğrenci korosu

 

Sosyal sorumluluk projelerine her zaman önem veren ERA Okulları bu kez, UNESCO’nun dünya çapında başlattığı bir projeye destek veriyor. Ölmek üzere olan diller ve halk kültürü ile ilgili farkındalık yaratacak olan proje kapsamında 9-10 yaşındaki ERA Okulları öğrencilerinden oluşan koro, 7 Ocak’ta Çamlıca Kampüsü’nde Lazca şarkılar söyleyecek.

Kültürleri ve çocukları koruma uğruna dünya çapında projeler düzenleyen UNESCO’nun yeni çalışmalarından olan proje, ölmek üzere olan diller ve halk kültürü üzerine farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

200 farklı dili ve halk kültürünü kapsayan bu çalışma içerisinden ERA Okulları öğrencileri Lazca ve Laz kültürünü seçti. 9-10 yaş grubundaki çocuklardan oluşan 16 kişilik bir koro oluşturuldu. Yoğun çalışmaların ardından ortaya çıkan 8 Lazca şarkı için dans ve drama gösterisi de hazırlandı.

Konser 7 Ocak’ta ERA Okulları Çamlıca Kampüsü’nde izlenebilecek. Gösteriye Leman Sam, A Milli Voleybol takımı oyuncuları da katılarak projeye destek verecek.

 

 

ERA Okulları’nın Sponsorluğunda İstanbul Satranç İl Birinciliği Finali başladı.
20170105_192918

2016-2017 İstanbul Satranç İl Birinciliği Finali

 

Turnuva’nın açılış konuşmasında ERA Okulları Eğitim Koordinatörü Selim Çifçi, satranç sporunun önemine değinerek ERA Okulları’nın bu sporun gelişimi için destek vermeye devam edeceğini belirterek yarışmacılara zorlu turnuva için başarılar diledi.

img-20170105-wa0015

2016-2017 İstanbul Satranç İl Birinciliği Finali, Selim Çifçi , Gülkız Tulay

İstanbul`un ünvanlı ve en kuvvetli 36 sporcusunun yarışacağı turnuvanın  açılış hamlesini Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ile ERA Okulları Müdürü Fatih Emre Çelik gerçekleştirdi. Satranç Turnuvası Pazar günü son bularak ödülleri kazanan sporculara takdim edilecek.

 

img-20170105-wa0014

ERA Okulları Müdürü Fatih Emre Çelik ,Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay

 

 

OYUN VE OYUNCAK SEÇİMİNİN ÇOCUĞUN GELİMİŞİNDEKİ ETKİLERİ
img-20161229-wa0029

Türkan Şenbacak

Çocukların oyun oynaması, onların sadece gün içinde vakit geçirmesini değil, doğru ve düzgün yöntemlerle gelişmesini de sağlamaktadır. Bu sebeple çocuklar için seçilecek oyun ve oyuncak türleri çok önemlidir. Her biri, onların uzun vadede gelişimlerinde etkili birer araçtır. ERA Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden Türkan Şenbacak, bu konuda ebeveynlere yararlı tavsiyelerde bulunuyor. Bu oyun ve oyuncakların çocukların bedensel, duygusal, sosyal, zihinsel ve dilsel gelişiminde önemli rol oynadığını vurguluyor.

Oyunlar çocuğun gelişimde nasıl etkili olur?

 • Düşünmeyi ve kendi başına karar vermeyi aşılar
 • Risk alabilmeyi öğretir
 • Sorumluluk almayı, işbirliği yapmayı ve paylaşmayı anlatır
 • Çevresini araştırmayı, nesneleri tanımayı ve problem çözmeyi gösterir
 • Dikkatini bir noktaya toplamasına ve becerilerini organize etmesine yardımcı olur
 • Kendisini ifade etmeyi anlatırken, sözlü olarak ifade edilenleri anlamasını da kolaylaştırır. Sosyalleşme becerisini kuvvetlendirir
 • Başkalarının haklarına saygılı olmayı ve kurallara uymayı öğretir
 • Hayal gücünü, becerilerini geliştirir.
 • Saldırganlık dürtüsünden kurtulmasını sağlar
 • Farklı sosyal rolleri denemesine, duygularını dışa vurmasına yardımcı olur
 • Dil ve kas gelişimini hızlandırarak güçlendirir
 • Problem çözme becerisini geliştirir

Oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmeli?

ERA Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’den Türkan Şenbacak, ebeveynlerin çocukları için oyuncak seçimi yaparken, onların sevdiği ya da beğendiği her oyuncağı almamaya özen göstermeleri gerektiğini söylüyor.

 • Oyuncak çocuğun yaşına, ilgisine, becerisine ve içinde bulunduğu gelişimsel döneme uygun olmalıdır. Basit oyuncaklar çocuğun çabuk sıkılmasına, karmaşık olanlar ise özgüveninin azalmasına sebep olacaktır.
 • Oyuncakların büyüklüğü çocuğunuzun bedensel gelişimine eşdeğer özelliklerde olmalıdır. Çocuğun bedensel yapısına göre kavrayacağından daha büyük veya daha küçük oyuncaklar seçilmemesine özen gösterilmelidir.
 • Çocuğun hem tek başına hem de grup arkadaşları ile oynayabileceği oyuncaklar seçilmelidir. Tek başına oynayacağı teknolojik içerikli oyuncaklar çocuğun sosyal gelişiminde zarara sebep olabilmektedir.
 • Çocukların el-göz koordinasyonunu ve kaslarını çalıştıracak oyuncaklar seçmeye dikkat edilmelidir.
 • Oyuncak alınırken çocuklar asında cinsiyet ayrımı yapılmamalıdır. Ancak yine de oyuncaklar çocuğun hoşuna gidebilecek renkte ve şekilde olmalıdır.
 • Çocuğunuzda oyuncakları kırma alışkanlığı varsa alınacak ürünlerin takıp çıkarılabilen ya da sökülebilir özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Bu yönde yapılacak bir seçim, çocuğun kırma merakını giderirken, zihinsel olarak parça-bütün ilişkisini kavramasına da yardımcı olmaktadır.
 • Oyuncaklar, çocuğun psikolojik ve fizyolojik sağlığını bozmayacak şekilde kaliteli olmalı, şiddet içeren simgeler barındırmamalıdır.

 

ERA OKULLARI DİLEKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ
yeni-resim-4

ERA Okulları Kermes Hazırlığı

Sosyal sorumluluk projelerine her zaman önem veren ERA Okulları, bu kez Bir Dilek Tut projesi ile 5-16 yaş arasındaki 800 çocuğun dileğini  gerçekleştiriyor .Kardeş okul Van İpek Yolu Karpuz Alan İlk ve Ortaöğretim Okulu’ndan gelen mektuplardaki dilekler için 12-18 Aralık Yerli Malı Haftası Yöresel Pazar ve El Emeği Sergisi ve Kermesi düzenlendi.

 

 

 

Çocukların gelişimi açısından pek çok konuda öncü olan ERA Okulları bu kez, Bir Dilek Tut adlı sosyal sorumluluk projesiyle hem kardeş okulu Van İpek Yolu Karpuz Alan İlk ve Ortaöğretim Okulu’ndaki öğrencilerin dileklerini gerçekleştirdi hem de ERA Okulları öğrencilerine yardımlaşma konusunda bilinç aşıladı.

“Bir başkasının yaşamasına yardım etmeyen, yaşamın kıymetini bilemez” sloganı ile yola çıkan ERA Okulları’nın projesi için Van İpek Yolu Karpuz Alan İlk ve Ortaöğretim Okulu’ndan 800 öğrenci, dileklerini yazdıkları mektupları ERA Okulları’na gönderdi. Ardından bu dileklere ışık tutmak için ERA Okulları öğrencileri “12-18 Aralık Yerli Malı Haftası Yöresel Pazar ve El Emeği Sergisi ve Kermesi”ni düzenledi.

ERA Okulları Bir Dilek Tut Projesi

ERA Okulları Bir Dilek Tut Projesi

Tüm öğrenciler, dileklerin gerçekleşmesi için çok çalıştı. Kendi yeteneklerine göre her biri farklı  türde keçe işi ,baskı ve özgün çizim tekniklerini kullanarak giyecek, çanta ,cüzdan ve hediyelik eşyalar tasarladı.  Hem öğretmenler  hem de öğrenciler hep birlikte birileri için bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşadı. Sergi ve kermes süresince yapılan satışlardan elde edilen gelir, Van’daki 5-16 yaş arasındaki 800 öğrencinin  ilk kez kendilerine özel okul formalarına sahip olma dileklerini gerçekleştirmek ve kırtasiye masrafları karşılamak için kullanılacak.